Zatočené sušienky

19. 11. 2019 | 12:11

Čo budeme potrebovať?

1 štipka            soľ
1 lyžica             rum
350 g               hladká múka
10 g                  kakao holandského typu
1 ks                   vajce
1/4 lyžičky       prášok do pečiva
10 g                  vanilkový puding
200 g              maslo
125 g                práškový cukor
30 g                 tmavá čokoláda

Postup prípravy

V miske vymiešame zmäknuté maslo s cukrom a vyšľaháme s vajcom a rumom. V miske zmiešame múku s pudingom, kypriacim práškom a štipkou soli. Sypké suroviny zmiešame s ingredienciami v mise a spracujeme na hladké cesto. Cesto rozdelíme na polovice. K jednej časti primiešame kakao, rozpustenú čokoládu a spracujeme na hladké cesto.

Teraz máme teda svetlé vanilkové a tmavé čokoládové cesto, v rovnakom pomere. Pripravené cestá premiestnime na dosku alebo podložku. Z cesta vyvaľkáme hady, ukrajujeme rovnaké dieliky a dlaňami tvoríme guličky o priemere cca 1 a pol centimetra. Takto si pripravíme obe cestá, táto aktivita skvele zabaví aj menšie deti. Jednotlivé sušienky tvoríme tak, že do kruhu poskladáme šesť guličiek, striedavo zo svetlého tmavého cesta. Akonáhle máme uzavretý kruh, guličky pritlačíme k sebe, aby sme medzeru vnútri kruhu zmenšili na minimum. Točivý efekt na sušienkach vytvoríme tak, že si položíme kruh guľôčok z cesta medzi dlane, zmenšíme medzeru vo vnútri, zhora pritlačíme druhou dlaňou a kruhovými pohybmi všetko spojíme, ako by sme chceli vytvoriť guľu.

Vzniknuté sušienky skladáme na plech vyložený papierom na pečenie a pečieme vo vyhriatej rúre na 175 ° C cca 10 - 15 minút.

Točené sušienky po upečení môžeme ihneď podávať, prípadne skladujeme v uzavretej škatuli v chlade a suchu.

Autor: Admin Administrátor