Niektorí ľudia sú „geneticky predurčení“, aby sa vyhli zelenine

20. 11. 2019 | 07:11

Zdedenie 2 kópíi génov nepríjemnej chuti sprevádza nechuť k potravinám ako je brokolica a klíčky. Môžeme tým vysvetliť, prečo je pre niektorých ľudí ťažké zahrnúť do svojej stravy dostatok zeleniny. Gén môže tiež spôsobiť nepríjemnú chuť piva, kávy a horkej čokolády.

Z evolučného hľadiska môže byť prospešné byť citlivý na horkú chuť - chráni to ľudí pred jedlom, ktoré by mohlo byť jedovaté.

Doktorka Jennifer Smith a jej kolegovia z University of Kentucky School of Medicine však tvrdia, že to môže znamenať aj to, že niektorí ľudia majú problém konzumovať čerstvé ovocie a zeleninu.

Každý zdedil dve kópie génu chuti zvaného TAS2R38. Kóduje proteín v chuťových receptoroch na jazyku, čo nám umožňuje ochutnať horkosť.

Ľudia, ktorí zdedia dve kópie variantu génu TAS2R38, nazývaného AVI, nie sú citliví na horkú chuť niektorých chemikálií. Tí, ktorí majú jednu kópiu AVI a inú nazývanú PAV, vnímajú horkú chuť týchto chemikálií, ale nie do takej extrémnej miery ako jednotlivci s dvoma kópiami PAV, často nazývaní „super-ochutnávači“, ktorí považujú tie isté potraviny za výnimočne horké.

Vedci študovali 175 ľudí a zistili, že tí, ktorí majú dve kópie génu verzie PAV horkej chuti, jedli iba malé množstvo listovej zelenej zeleniny, ktorá je dobrá na srdce.

Smith povedal lekárom na stretnutí Americkej asociácie srdca: „Musíte zvážiť, ako veci chutia, ak skutočne chcete, aby váš pacient dodržiaval výživové pokyny." Vedci dúfajú, že preskúmajú, či by použitie korenia mohlo zamaskovať horkú chuť a urobiť zeleninu atraktívnejšou pre ľudí, ktorí majú problémy s obľubou určitých odrôd.

Autor: Admin Administrátor