Ananás - rady a tipy

20. 11. 2019 | 07:11

Latinský názov: Ananas comosus

Ananás patrí medzi bromélie, podobne ako rad izbových kvetín. Na prvý pohľad pripomína záhradnú juku, má však skôr valcovitý tvar s chocholom úzkych špicatých listov vyrastajúcich z vrcholku. Šupka plodu je zelená až žltá, zvrásnená pravidelnými plytkými priehlbinami.

Divoké druhy majú okraje listov ostnaté a plody obsahujú semená. Moderné kultivary sú bezsemenné, majú hladké listy a menšie plodstvo - niektoré z kultivarov však vážia až 8 kg.

V strednej Amerike sa ananás pestuje a šľachtí už po tisícročia. V roku 1550 bol ananás naložený do cukru a posielaný do Európy ako drahocenná a žiadaná lahôdka. Koncom 16. storočia sa rozšíril do Číny a na Filipíny, zdomácnel na Jáve a vzápätí po kolonizácii aj na západoafrickom pobreží. Holanďanovi M. Le Courovi sa podarilo vypestovať ananás v skleníku a v roku 1960 ho prvýkrát dodal anglickým pestovateľom. Počas niekoľkých rokov zachvátila ananásová móda tunajšie panstvo a záhradníci pestovali túto rastlinu v skleníku na horúcich záhonoch z konského hnoja a starej kože až ďaleko na severe v Škótsku. Viktoriánci priviedli pestovanie ananásu na vysokú úroveň vďaka regulovanému vykurovanie pomocou parných kotlov.

 

 

Ananásu sa ako tropickej rastline najlepšie darí na Havaji. Vyžaduje veľmi kvalitné pôdy a pomerne vysokú teplotu vzduchu, vysokú vlhkosť počas vegetačnej sezóny okrem zrenia, toľko svetla, koľko len možno a množstvo bohatého vláknitého kompostu. Na plantážach zaberá každá rastlina približne plochu jedného štvorcového metra a vyžaduje teda aj primerane veľké nádoby na pestovanie! Teplota nikdy nesmie klesnúť pod 21 ° C, ani prekročiť 32 ° C.

Ananásy sa zbierajú pred dosiahnutím plnej zrelosti a skladujú sa v chlade, kde vydržia aj niekoľko týždňov. Vyrába sa z nich chutný džem, výborný džús a predovšetkým kompóty. Plody dodávajú sladkú príchuť ostrým pokrmom čínskej kuchyne alebo jedlám koreneným kari a môžu sa dokonca piecť so šunkou.

Rady a tipy, ako si upraviť ananás


Čerstvý ananás nikdy nekrájame rovnakým nožom, ktorým sme ho zbavovali šupky. Šupka čerstvého ananásu totiž obsahuje kyselinu, ktorá môže u citlivejších ľudí spôsobiť zápal úst alebo pier.


Autor: Admin Administrátor